Oddaj Krew Ciekawostki Jak zacząć przygodę z akwarystyką?

Jak zacząć przygodę z akwarystyką?

Akwarystyka to ciekawe hobby dla każdego. Utrzymanie ryb w dobrej kondycji nie jest bardzo czasochłonne, dlatego też każdy może je hodować. W akwarystyce chodzi o to, żeby zapewnić zwierzętom wodnym możliwie jak najlepsze warunki do życia. Zakładanie pierwszego akwarium to radosny moment w życiu każdego początkującego akwarysty.

Jak założyć pierwsze akwarium?

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić jest kupno odpowiedniego akwarium. Pojemność zbiornika musimy dostosować do gatunków ryb, jakie chcemy hodować. Na początek zaleca się akwarium przynajmniej 40 litrowe. Litraż ten jest odpowiedni dla ryb małej i średniej wielkości. Mniejsze akwarium może nadać się dla krewetek lub bojownika. Bojownik powinien być trzymany w pojedynkę. Dla niego odpowiednie będzie akwarium o pojemności 20-25 litrów. W sklepach zoologicznych sprzedawcy często polecają akwarium kulę. Tego typu zbiorniki mają małą pojemność, przez co nie nadają się dla większości gatunków ryb. Dodatkowo w kuli ciężko jest zamontować filtr i grzałkę. Zdecydowanie lepiej wybrać akwarium kostkę lub to w kształcie prostopadłościanu.

Akwarium najlepiej kupić wraz z pokrywką, która zapobiega wyskoczeniu rybek. Pokrywy te mają również miejsce na oświetlenie wbudowane. Jeśli go nie będzie, możesz użyć nawet lampy stołowej, którą ustawisz obok akwarium. Akwarium powinno stać z dala od okna, ponieważ światło słoneczne powoduje nadmierny rozwój glonów. Pod zbiornikiem musi znaleźć się specjalna mata, którą kupimy w sklepie zoologicznym. Napełnione wodą akwarium wraz z wyposażeniem waży kilkadziesiąt do nawet kilkuset kilogramów. Nawet drobinki piasku, które znajdą się pod szkłem spowodują pęknięcie akwarium. Dlatego tak ważna jest mata chroniąca szkło przed uszkodzeniem. W akwarium niezbędny jest wydajny filtr, który musi być dostosowany do objętości zbiornika. Większość gatunków ryb potrzebuje grzałki, dlatego warto mieć ją w akwarium. Oświetlenie powinniśmy dobrać do gatunków roślin i ryb, które chcemy hodować. Na spodzie akwarium musi znaleźć się podłoże. Najczęściej jest to żwirek o drobnej granulacji. Rośliny i dekoracje powinniśmy dobrać do gatunków ryb, które chcemy hodować. Jedne ryby będą lepiej czuły się wśród roślin, a inne w skalnym otoczeniu. W przypadku akwarium wielogatunkowego musimy pomyśleć o wszystkich rybach. Dla tych najmniejszych powinniśmy zapewnić kryjówkę, do której większe rybki się nie zmieszczą. W dekorowaniu akwarium skupiamy się na podzieleniu przestrzeni na trzy plany. Pierwszy z nich to miejsce, w którym będziemy obserwować rybki. Tutaj mogą znaleźć się niskie rośliny i mchy. Na drugim planie mogą być dekoracje i nieco wyższe rośliny. Tło, czyli trzeci plan to miejsce dla wysokich roślin i większych dekoracji.

Kiedy mamy już kupione niezbędne akcesoria, możemy przejść do zakładania akwarium. Na początku musimy dokładnie przepłukać żwirek. W ten sposób unikniemy zmętnienia wody. Żwirek po nasypaniu do akwarium powinien tworzyć warstwę grubą na 3-5 cm. Po włożeniu żwirku układamy dekoracje i wlewamy kilka centymetrów wody, po czym przechodzimy do sadzenia roślin. Po posadzeniu roślin napełniamy akwarium. Na koniec dodajemy uzdatniacz do wody, włączamy filtr i oświetlenie. Możemy również dodać bakterie nitryfikacyjne, co przyspieszy proces dojrzewania akwarium. Jest to proces, podczas którego rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Dojrzewanie akwarium trwa około 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie możemy wpuścić rybki. Następnie co jakiś czas podmieniamy część wody na świeżą. W akwarium 40 litrowym podmieniamy 20% wody co 2-3 tygodnie. Im większe akwarium tym rzadziej robimy podmiany.

Czym karmić rybki?

Wielu początkujących akwarystów zastanawia się jak karmić rybki. W sklepach zoologicznych możemy kupić suchy pokarm dla rybek. Ten w formie płatków nada się dla wszystkich ryb. Suchy pokarm w płatkach wolno opada na dno, dzięki czemu wszystkie ryby się najedzą. Dla ryb żerujących w środkowej części akwarium lepszym wyborem będzie pokarm granulowany. Dla ryb dennych są specjalne pastylki, które opadają na dno i tam powoli są zjadane. Wybierając pokarm kierujmy się preferencjami ryb. Jedne wolą pokarmy roślinne, a dla innych lepszy będzie pokarm na bazie mięsa. Dla ryb mięsożernych dobrze sprawdzą się mrożonki. Mrożony pokarm to larwy owadów, które dostarczają naszym rybkom sporej ilości białka.

Related Post

Pozycjonowanie i Marketing Online z Agencją SEO/SEM – Jak Zbudować Silną Obecność W InterneciePozycjonowanie i Marketing Online z Agencją SEO/SEM – Jak Zbudować Silną Obecność W Internecie

W dobie cyfrowej rewolucji, gdy granice rynkowe zacierają się w przestrzeni Internetu, rola efektywnego marketingu online staje się decydująca dla rozwoju każdego biznesu. W tym kontekście zdolność do skutecznego wyróżnienia