Polski Czerwony Krzyż OddajKrew.pl

 
 
 

Podsumowanie krwiodawczego roku 2016/2017 w ZSP w Sobolewie (2017-06-30)

SAM_2138_30_26777.JPG


„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” to słowa, które towarzyszyły wszystkim Akcjom Honorowego Krwiodawstwa organizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sobolewie w roku szkolnym 2016/2017.


Pierwsza w tym roku szkolnym, a trzynasta w ogóle Akcja Honorowego Krwiodawstwa odbyła się niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego, w środę 21 września 2016 r. Od godziny 9.00 do 13.00 osoby pełnoletnie mogły oddać krew w zaparkowanym przed szkołą ambulansie. Podczas akcji zarejestrowało się 69 osób spośród, których 56 oddało krew. Łącznie zebrano ponad 25 litrów krwi. Ten bezcenny płyn oddawali głównie pełnoletni uczniowie klas trzecich. Z zamiarem oddania krwi, tego dnia odwiedzali szkołę absolwenci. Miłym zaskoczeniem było, iż niektórzy z nich przyprowadzali na akcję kolegów – to dowód, że nie tylko nadal oddają krew, ale również promują honorowe krwiodawstwo w swoich środowiskach, zachęcając innych do takich postaw. To również przykład na to, że nie bez powodu mówi się, że młodzież z Sobolewa honorowe krwiodawstwo ma we krwi. Podczas akcji wszystko odbywało się zgodnie z planem, oprócz jednego bardzo istotnego szczegółu -pomimo trzynastki nie mieliśmy pecha.


Druga w tym roku szkolnym Akcja Honorowego Krwiodawstwa odbyła się w środę 30 listopada 2016 r. To nie była typowa akcja, jak trzynaście poprzednich. Informację o tym, że jest wolny ambulans i istnieje możliwość zorganizowania w naszej szkole akcji poboru krwi, otrzymaliśmy dosyć późno. Było bardzo mało czasu na zaplanowanie i zorganizowanie przedsięwzięcia. Nie było czasu na przydział zadań, niejako każdy zgłaszał się do wykonania tego, co najlepiej potrafił zrobić. Przygotowanie akcji, w tak krótkim czasie było wielkim wyzwaniem, sprawdzianem tego, jak promujemy honorowe krwiodawstwo. I udało się, sprawdzian ten sobolewscy licealiści zdali na szóstkę plusem. W ciągu jednej doby młodzież zdołała tak rozgłosić planowaną akcję, że liczba osób chętnych do oddania krwi nie była mniejsza, jak na poprzednich akcjach planowanych zwykle bardzo starannie, z bardzo dużym wyprzedzeniem. Akcja rozpoczęła się tak, jak zawsze o godz. 9.00. Podczas akcji 53 honorowych krwiodawców oddało łącznie prawie 24 litry krwi. To dobry wynik, chociaż chętnych było znacznie więcej, ale niestety listopad to czas infekcji. Krew oddawali głównie pełnoletni uczniowie klas trzecich oraz absolwenci. Tradycyjnie na akcję przyszedł oddać krew matematyk.


Trzecia w tym roku szkolnym akcja Honorowego Krwiodawstwa odbyła się po niezależnej od nas przerwie, ale za to długo wyczekiwana. Po raz trzeci w tym roku szkolnym sobolewscy krwiodawcy oddali krew w środę 5 kwietnia 2017 r. Akcja ta miała bardzo swoisty charakter, towarzyszył jej spokój, powaga i niecodzienne zamyślenie. Otóż dwa dni przed akcją dowiedzieliśmy się, że w Sobolewie bardzo malutka, ciężko chora dziewczynka potrzebuje krwi. Zarówno my organizatorzy, jak i młodzież oddająca krew poczuliśmy się bardzo przydatni – to był czas, kiedy uświadomiliśmy sobie kolejny raz, że jesteśmy w odpowiednim miejscu i czasie. Podczas kwietniowej akcji, sobolewscy Honorowi Krwiodawcy oddali krew dla malutkiej Marty. Akcja rozpoczęła się tak, jak zawsze tuż po zaparkowaniu przy szkole ambulansu - o godz. 9.00. Rejestrowanie chętnych do oddania krwi zakończyło się zgodnie z planem o godz. 13.00, ale tylko dlatego, że tego wymagają przepisy. Krew pobierano jednak znacznie dłużej. Chętnych do oddania krwi było bardzo dużo. Krew oddawali głównie uczniowie klas trzecich. Po raz pierwszy w roli honorowych krwiodawców wystąpili najbardziej odważni drugoklasiści. Oprócz młodzieży szkolnej, na akcję przyszło wielu mieszkańców Sobolewa. Tego dnia, w celu oddania krwi bardzo licznie przybyli absolwenci. Podczas akcji zarejestrowano 75 osób chętnych do oddania krwi. W trakcie akcji 47 honorowych krwiodawców oddało łącznie ponad 21 litrów krwi. Wiosenne przedsięwzięcie było wyjątkowe z innego jeszcze powodu. Podczas kwietniowej akcji na jednym ze stanowisk rejestrowano jednocześnie chętnych do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych, w ramach programu Mazowiecka Komórkomania.


Podczas wszystkich krwiodawczych przedsięwzięć nigdy nie zabrakło lukrowanych ciasteczek w kształcie serduszek oraz uśmiechniętych papierowych kropelek krwi – symboli sobolewskich akcji krwiodawstwa. Przebieg wszystkich działań na terenie szkoły zaplanowały i zorganizowały nauczycielki biologii. W organizację przedsięwzięcia zaangażowani byli, jak zawsze uczniowie.


Zorganizowanie wszystkich akcji Honorowego Krwiodawstwa oraz przeprowadzenie Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku było możliwe dzięki przychylności i wsparciu Dyrektora Szkoły, Oddziału Rejonowego PCK w Garwolinie, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Garwolinie za co bardzo dziękujemy.


Dziękujemy wszystkim za pomoc, a Honorowym Krwiodawcom za dar krwi. W szczególności dziękujemy serdecznie wszystkim trzecioklasistom, obecnym absolwentom – dziękujemy za to, że zechcieliście przez trzy lata być współtwórcami tego wielkiego wydarzenia, jakim jest promocja honorowego krwiodawstwa :)


Komentarze:

Brak komentarzy
« powrót