Polski Czerwony Krzyż OddajKrew.pl

 
 
 

„Młoda krew” w Kaliszu (2016-11-08)

MK_2016_1_13936.jpg


W kaliskim ratuszu 26 października odbyło się podsumowanie rejonowego etapu XIII edycji Turnieju Szkół w Honorowym Krwiodawstwie „Młoda krew ratuje życie”, która przyniosła 1453 uczestników i zaowocowała zebraniem blisko 500 litrów krwi.


Organizowany przez Polski Czerwony Krzyż turniej od lat cieszy się w Kaliszu niesłabnącą popularnością. W podsumowanym właśnie rejonowym etapie XIII edycji Turnieju „Młoda krew” wzięło udział 13 szkół, w tym 12 z Kalisza oraz 1 placówka z terenu powiatu kaliskiego. Jest to w Wielkopolsce największa liczba szkół uczestniczących w etapie rejonowym. W trakcie turnieju krew oddało 1453 uczniów, od których pozyskano 494,247 l krwi. Warto podkreślić, że w dotychczasowych edycjach turnieju kaliska młodzież oddała łącznie już ponad 4.300 litrów krwi.


Bohaterami spotkania w kaliskim ratuszu byli uczestnicy turnieju – przede wszystkim przedstawiciele najmłodszych krwiodawców, a także dyrektorzy szkół i opiekunowie szkolnych kół PCK, szkolni koordynatorzy turnieju. W imieniu władz Miasta Kalisza podziękowania za udział w turnieju i serdeczne gratulacje osiągniętych wyników złożyła wiceprezydent Karolina Pawliczak, która życzyła sukcesów także w kolejnej edycji tego czerwonokrzyskiego programu. Podkreśliła przy tym duże znaczenie promowania przez szkoły wśród młodych ludzi idei dzielenia się tym bezcennym lekiem. Słowa podziękowań skierowała do uczestników także Joanna Jarek-Janicka, reprezentująca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.


Podczas spotkania Janusz Sibiński – przewodniczący Wielkopolskiej Rady HDK PCK i jednocześnie wiceprzewodniczący Krajowej Rady HDK PCK w krótkiej prezentacji przedstawił podstawowe kwestie związane z ideą honorowego krwiodawstwa, a zwłaszcza znaczenie zapewnienia Polsce samowystarczalności w krew i wynikającego z tego poczucia bezpieczeństwa nas samych i naszych bliskich. Omówił także założenia turnieju oraz przebieg XIII edycji i jej ostateczne wyniki. ”Na wspólny sukces turnieju złożyła się zarówno wspaniała postawa młodych ludzi, jak też warunki stworzone przez dyrekcje szkół oraz zaangażowanie nauczycieli odpowiedzialnych za przeprowadzenie akcji na terenie swoich placówek”- dodał J. Sibiński.


W rejonowym etapie XIII edycji Turnieju „Młoda krew ratuje życie” pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Samochodowych w Kaliszu, wyprzedzając ubiegłorocznego zwycięzcę Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Na najniższym stopniu podium znalazł się Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. Największą ilość krwi w tej edycji oddali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. Wszystkie szkoły uczestniczące w programie otrzymały z rąk Wiceprezydent Miasta Kalisza pamiątkowe statuetki oraz drobne upominki.


Organizację rejonowego etapu turnieju wspiera Miasto Kalisz poprzez dofinansowanie realizacji zadania publicznego pn. „Promocja honorowego krwiodawstwa w społeczności lokalnej”.

Musisz być zalogowany aby komentować.

Komentarze:

Brak komentarzy
« powrót