Polski Czerwony Krzyż OddajKrew.pl

 
 
 

Z Braniewską Kropelką Wspierali Bank Szpiku (2010-04-29)


Pierwsza Braniewska Akcja Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego odbyła się 23 kwietnia br. w Braniewskim Centrum Kultury. Na apel Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Kropelka” odpowiedziało 101 osób z Braniewa i okolic, a nawet dwie osoby przyjechały z Elbląga, aby się zarejestrować. Osoby zgłaszające się do rejestracji na pytanie co skłoniło ją do decyzji zarejestrowania się, odpowiadały:
- „Taka szczytna akcja, nie można przejść obojętnie, chcę pomóc ludziom potrzebującym”;
-  „To jest straszna choroba, a ja mam na to lekarstwo, mój szpik”;
- „Gdy usłyszałem, że w naszym mieście będzie akcja, bez zastanowienia wiedziałem, że muszę w niej uczestniczyć, tak po prostu, wewnętrzna potrzeba”;
- „ Z zamiarem zarejestrowania się nosiłam się już od jakiegoś czasu, ale to zawsze trzeba było gdzieś dojechać: Gdańsk, Olsztyn. Gdy dowiedziałam się, że będzie akcja w Braniewie, to tylko była kwestia poinformowania szefa, że przez jakiś czas nie będzie mnie w pracy. I jestem z siebie dumna”.
- Takie akcje są godne poparcia i kontynuowania, pomagają budować świadomość naszego społeczeństwa oraz pokazują, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi powinno być wpisane w życie każdego z nas – twierdzą organizatorzy akcji.

Ogromnym wkładem oraz poświęceniem własnego czasu i umiejętności w pozyskiwaniu dawców wykazały się pielęgniarki z Oddziału Dziecięcego „Motylek” w Braniewie. Panie Wioletta Budko, Teresa Sikorska, Anna Misiewicz i Alina Gołębiowska pobierałby krew celem oznaczenia antygenów układu zgodności tkankowej HLA. W akcji czynny udział także brali członkowie Klubu „Kropelki”, wydając kwestionariusze, wypisując podziękowania i zaświadczenia.

Najliczniejszą grupą wśród zgłaszających się osób do rejestracji (43 osoby) to ludzie młodzi w przedziale wiekowym 18-25 lat, podczas akcji rejestracji dawców można było spotkać uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Zawodowych, Liceum Ogólnokształcącego (31 uczniów) przedstawicieli Zakładu Energetycznego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Pożarnej, Starostwa Powiatowego, Ikatu, Straży Granicznej i wiele innych zakładów pracy i instytucji, najwięcej osób zarejestrowało się z 9 BKPanc – 21 kandydatów na dawcę. Przeważającą liczbę dawców stanowiły płeć piękna, zarejestrowało się 53 kobiety. Każda z zarejestrowanych osób otrzymywała pisemne podziękowania, za przystąpienie do Rejestru Dawców Szpiku Kostnego.

Honorowy patronat nad akcją objęli Starosta Powiatowy Leszek Dziąg i Burmistrz Miasta Henryk Mroziński.

W imieniu Klubu HDK PCK "Kropelka", Fundacji Przeciwko Leukemii, a przede wszystkim w imieniu osób chorych na choroby nowotworowe krwi, pragniemy wyrazić wszystkim podziękowanie za uczestnictwo w Pierwszej Braniewskiej Akcji Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego.

„Kropelka”


   


Komentarze:

Brak komentarzy
« powrót